Burdurlu Bronz Kafa Türkiye’ye Geliyor

Müzenin açıklamasına göre, J. Paul Getty Müzesi’nde sergilenen bronz genç adam başının, yasa dışı kazılarla elde edildiğine dair yeni kanıtların ortaya çıkmasıyla Türkiye’ye iade edileceği duyuruldu.

Baş, 1971’de Gtüretty Villa Müzesi’nin eski eserler koleksiyonuna katıldı. Ancak, Manhattan Bölge Savcılığı’ndan gelen yeni bilgiler, başın yasa dışı bir şekilde kazıldığını gösterdiğini ortaya koydu.

Kaliforniya’daki müze, kazıyla ilgili detayları açıklamazken, New York’taki yetkililerin bilgi talebine henüz yanıt vermediği belirtildi. Bronz baş, Türk makamlarına teslim edilene kadar sergilenmekten kaldırıldı.

Müze müdürü Timothy Potts, “Matthew Bogdanos ve Manhattan Bölge Savcılığı Eski Eser Kaçakçılığı Birimi tarafından sağlanan yeni kanıtlar ışığında, bronz başın Türkiye’ye iade edilmesi gerektiği sonucuna vardık” dedi.

Bronz baş, M.Ö. 100 ile M.S. 100 yılları arasında tarihleniyor ve gerçek boyutlu bir figürün boynunun üst kısmı olarak kabul ediliyor. Gözleri, bir zamanlar bilinmeyen ve korunmamış bir malzemeyle yapılmış olan başın, 1960’ların sonlarında kaçak kazıların hedefi olan Burdur’daki Boubon Antik Kenti’nden çalınmış olabileceği düşünülüyor.

Müze tarafından 1971 yılında satın alınan baş heykeli hakkında şu bilgilere yer veriliyor:

– M.Ö. 100 – M.S. 100 arasında tarihlenmiştir

– Gerçek boyutlu figürün ayrılmış bir parçasıdır

– Boynun üst kısmının gövdeden ayrıldığı görülmüş ve iç kısımda kırılma boyunca eski birleştirme izleri bulunmuştur

– Yine boynun iç kısmında, alt arka kenarda alfa (“A”) yazılı olduğu görülmektedir

– Bir zamanlar bilinmeyen bir malzeme ile işlenmiş olan gözler korunmamıştır

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir